Wiele osób zastanawia się, czym jest działalność nierejestrowana oraz jak ją można założyć. Warto się tego dowiedzieć oraz zapoznać z najważniejszymi aspektami.
Czym jest działalność nierejestrowana?
Działalność nierejestrowana inaczej nazywana jest również działalnością nieewidencjonowaną. Jej prowadzenie jest możliwe na mocy ustawy. Działalność nierejestrowana zazwyczaj jest prowadzona na próbę, ponieważ nie trzeba dokonywać wpisu do CEIDG w celu jej otworzenia. Jednak zarejestrowanie działalności może się okazać konieczne w przypadku przekroczenia pewnej kwoty przychodów.
Kto może prowadzić działalność nierejestrowaną?
Działalność nierejestrowana przeznaczona jest jedynie dla osób fizycznych, które nie prowadzą innej działalności gospodarczej. Przychody osiągane przez osobę prowadzącą działalność nieewidencjonowaną nie mogą przekroczyć pięćdziesięciu procent minimalnego wynagrodzenia za pracę, które z każdym rokiem wzrasta. By rozpocząć działalność nierejestrowaną nie powinno się realizować tego samego typu działalności przez co najmniej sześćdziesiąt miesięcy wstecz. Próbna działalność jest najczęściej wykorzystywana przez początkujących przedsiębiorców.
Finanse w działalności nierejestrowanej
Kolejną istotną kwestią w działalności nierejestrowanej są finanse. Podczas prowadzenia działalności nierejestrowanej nie podlega się obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym. Jest to możliwe jedynie w przypadku zarejestrowanej firmy. W działalności nierejestrowanej obowiązkowe jest jednak obliczenie oraz zapłata podatku dochodowego, który wynika wprost z uzyskanych przychodów.
Ewidencja sprzedaży
Podczas prowadzenia nierejestrowanej działalności gospodarczej powinno się zadbać o prostą ewidencję sprzedaży, w której będą się znajdowały zrealizowane transakcje. Przychody obejmują przede wszystkim należności ze sprzedaży towarów oraz usług, ale także należności wymagane od klientów. Jeśli nie przekracza się określonych kwot przychodów to nie jest konieczne również posiadanie kasy fiskalnej.
Jak założyć działalność nierejestrowaną?
„Działalność nierejestrowana jak założyć?” to pytanie, które zadaje sobie wiele osób planujących ten sposób zarabiania. Jednak działalności nieewidencjonowanej nie trzeba w żaden sposób zakładać, ponieważ nie wymaga ona nawet wpisu do CEIDG. Podczas prowadzenia tego typu działalności powinno się w prosty sposób ewidencjonować swoją sprzedaż, co nikomu nie powinno sprawić większych trudności. W działalności nierejestrowanej wszystkie procedury są uproszczone do minimum, a więc nie ma ich zbyt wiele.
Zalety działalności nierejestrowanej
Prowadzenie działalności nierejestrowanej ma szereg zalet. Wśród nich można wskazać przede wszystkim brak konieczności rejestrowania firmy oraz zgłaszania jej w urzędach. Nie jest wymagane również obliczanie zaliczek na podatek dochodowy oraz ich wpłacanie, a także składanie deklaracji ZUS oraz opłacanie składek ZUS. W tego rodzaju firmie nie musi być również prowadzona księgowość, ponieważ wystarczająca jest uproszczona ewidencja sprzedaży towarów oraz usług.