Strona główna
Ciekawostki
Tutaj jesteś

Co warto wiedzieć o obligacjach?

9 września 2019

W życiu trzeba być przygotowanym na każdą ewentualność. Dlatego warto zadbać o swój przyszły stan finansów już teraz. Istnieje wiele form pomnażania pieniędzy. Z każdą z nich wiąże się określone ryzyko. Osoby, które nie posiadają zbyt dużej skłonności do ryzyka często zainteresowane są inwestowaniem w obligacje. W powszechnej świadomości to właśnie obligacje są jednym z najbezpieczniejszych papierów wartościowych. Czym właściwie są obligacje? Jaki jest ich podział? Co warto o nich wiedzieć przed rozpoczęciem inwestowania? Na te pytania postaramy odpowiedzieć poniżej.

Dokładny opis

Jak już wcześniej wspomniano, obligacje są papierem wartościowym. Oznacza to, że osoba wskazana w treści takiego dokumentu posiada określone prawa majątkowe. W przypadku obligacji występują dwie strony: emitent obligacji, czyli wierzyciel oraz obligatariusz, czyli nabywca obligacji. Dokument ten zobowiązuje wierzyciela do spełnienia określonego świadczenia wobec nabywcy obligacji w określonym terminie. W praktyce oznacza to, iż posiadacz obligacji udziela pożyczki emitentowi obligacji. Emitent obligacji zaś zobowiązuje się do spłaty tej pożyczki w określonym terminie wraz z odsetkami.

Jak są rodzaje obligacji? Inwestowanie w obligacje w Polsce kojarzy się zazwyczaj z obligacjami emitowanymi przez Skarb Państwa. Podział obligacji jednak może odbywać się ze względu na wiele kryteriów. Mając na uwadze emitenta obligacji wyróżniamy obligacje skarbowe, komunalne oraz korporacyjne. Z kolei podział ze względu na oprocentowanie wyróżnia obligacje krótkoterminowe (do pięciu lat), średnioterminowe (od pięciu do dwunastu lat) oraz długoterminowe (powyżej dwunastu lat). Oprocentowanie obligacji może być stałe lub też zmieniać się w czasie.

Jak kupić obligacje skarbowe?

Do sprzedaży obligacji skarbowych uprawniony jest Bank PKO BP. Najprostszym sposobem zakupu obligacji skarbowych jest udanie się do jednego z oddziałów banku. Założymy tam specjalny rachunek rejestrowy, na którym przechowywane będą nasze obligacje. Alternatywnymi kanałami sprzedaży są internet oraz telefon. Mamy do wybory szeroką gamę obligacji o zróżnicowanych terminach wykupu – od trzech miesięcy do dwunastu lat. Oprocentowanie obligacji ustalane jest na bieżąco, dlatego warto sprawdzić je krótko przed zakupem.

Podsumowując, obligacje stanowią ciekawe rozwiązanie dla osób, które rozważnie myślą o swojej przyszłości i chcą zapewnić sobie bezpieczeństwo finansowe. Inwestycja w obligacje zaprocentuje nie tylko zwiększonym stanem konta. Przełoży się ona również na zwiększone poczucie spokoju.

Redakcja lekkikoszyk.pl

Witaj w naszej redakcji, gdzie finanse, biznes, ciekawostki oraz praktyczne porady łączą się, by dostarczyć Ci niezbędnej wiedzy i inspiracji do osiągnięcia sukcesów zarówno w życiu zawodowym, jak i osobistym! Jesteśmy miejscem, gdzie praktyczna wiedza dotycząca finansów, strategii biznesowych oraz ciekawostek ekonomicznych łączy się z artykułami o codziennych wyzwaniach prowadzenia własnej działalności.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jak znaleźć pracownika?

29 października 2019

Finanse dziecka

22 października 2019

Jak się zareklamować?

19 października 2019

Jesteś zainteresowany reklamą?