W dawnych czasach oszczędności trzymano w komorach, skrzynkach lub szkatułkach.
Dziś już raczej nikt z nas nie praktykuje takiego sposobu przechowywania oszczędności.
Większość zakłada lokaty i konta oszczędnościowe, aby tam gromadzić środki.
Ponad 70% Polaków gromadzi swoje nadwyżki finansowe, czyli część naszych dochodów, których w chwili obecnej nie wydajemy na konsumpcję.
W dzisiejszych czasach trzymanie pieniędzy w domu jest niebezpieczne i nieekonomiczne. Trzymana gotówka w „skarpecie” sprawia, że nasze pieniądze tracą na wartości.
W naszym kraju mamy niską inflację, lecz zawsze gdy trzymamy oszczędności pod kloszem w domu, tracimy.
Najlepszym rozwiązaniem dla naszych oszczędności jest wpłacenie ich na wysoko oprocentowane konto oszczędnościowe, bądź korzystne ich zainwestowanie.
Pieniądze muszą pracować, najlepiej kiedy są inwestowane
Wielu z nas wiąże inwestycję z wielkim ryzykiem. Prawdą jest, że ryzyko istnieje zawsze, ale też nie zawsze musimy je ponosić.
Gdy wpłacimy pieniądze do banku, może on pożyczyć je danemu przedsiębiorcy, który przykładowo zainwestuje je w swoją fabrykę. Kiedy odda dług bankowi, bank zarobi, a my nie stracimy, ponieważ otrzymamy z naszej lokaty należne nam odsetki. To bank ponosi ryzyko pożyczania pieniędzy przedsiębiorcy.
Dlatego pobiera opłatę, i w efekcie kredyty są wyżej oprocentowane niż lokaty.
Czyli jak to wszystko działa?
Wynalazca wpłaca pieniądze do banku, przedsiębiorca dostaje kredyt, i rozwija swoją fabrykę.
Wynalazca dostaje odsetki od lokaty, przedsiębiorca rozwija swoją działalność w skutek czego zaczyna więcej zarabiać, ale zarabia także bank.
Gospodarka to system naczyń połączonych. Im większe oszczędności mają obywatele, tym większych inwestycji w gospodarce można się spodziewać.
Innym sposobem na inwestycję może być także kupno akcji na giełdzie. Można inwestować w dzieła sztuki, nieruchomości. Inwestycje to wszelkiego rodzaju takie wydatki, które mogą nam przynieść zysk.