Własna firma jest marzeniem wielu ludzi, którym zależy na wysokich zarobkach oraz niezależności. Należy jednak pamiętać, że jest to również bardzo duża odpowiedzialność. Jednocześnie przedsiębiorcy systematycznie ponoszą stałe wydatki.
Koszty bieżącej działalności gospodarczej
Do bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej zalicza się przede wszystkim składki zdrowotne oraz na ubezpieczenie społeczne. Równowartość 75% przeciętnego wynagrodzenia w Polsce jest podstawą wymiaru składki zdrowotnej. Obowiązkiem przedsiębiorcy jest opłacenie składki, która wynos 9% podstawy wymiaru. Przedsiębiorca, który rozpoczyna prowadzenie własnego biznesu może jeszcze skorzystać z tak zwanej „Ulgi na start” oraz preferencyjnych składek ZUS. Koszty działalności gospodarczej obejmują także prowadzenie księgowości. Samodzielne prowadzenie księgowości jest oczywiście najtańszym rozwiązaniem, ale niekoniecznie najlepszym. Przedsiębiorcy mają zazwyczaj dużo spraw na głowie i muszą koncentrować się na prowadzeniu własnego biznesu. Kwestie podatkowe są niezwykle skomplikowane, dlatego lepiej to zadanie powierzyć doświadczonej księgowej, która jest na bieżąco ze wszystkimi zmianami prawnymi. Należy mieć na uwadze, że przepisy prawa podatkowego zmieniają się bardzo szybko, dlatego ciężko jest za wszystkim nadążyć. Ciekawym rozwiązaniem są także programy online do księgowania, które kosztują kilkadziesiąt złotych miesięcznie. Najbezpieczniej jednak nawiązać stałą współpracę z internetowym lub stacjonarnym biurem rachunkowym. Koszt abonamentu wynosi wtedy około 100 złotych i nie musimy się tak naprawdę o nic martwić. Przeczytaj więcej na: https://pragmago.pl/porada/podstawowe-koszty-prowadzenia-dzialalnosci-gospodarczej/
Koszt utrzymania lokalu
Oczywiście można zatrudnić księgowego na etacie, ale trzeba się wtedy liczyć z dużymi wydatkami. Zakładając działalność gospodarczą należy pamiętać o konieczności siedziby firmy. Z reguły przedsiębiorcy nie mają własnych lokali, dlatego muszą opłacać czynsz za wynajem. Opłaty za media, czyli wodę, ogrzewanie oraz energię elektryczną zalicza się wtedy do stałych kosztów. Dodatkowo trzeba doliczyć jeszcze opłaty za telefon oraz internet. Raty leasingu oraz kredytu to kolejne stałe koszty prowadzenia działalności gospodarczej. Warto dodać, że można w ten sposób finansować maszyny produkcyjne, sprzęt komputerowy, samochody osobowe oraz inne środki trwałe. To sprawia, że nie trzeba wcale wydawać sporej gotówki na inwestycje. Żeby dotrzeć do nowych klientów, należy przeznaczyć też środki na działania marketingowe i reklamę firmy. Warto także założyć własną stronę internetową w celu pozyskania nowych osób. W takiej sytuacji należy jeszcze doliczyć koszty domeny oraz hostingu.