Osoby niepełnosprawne całe życie mają pod tak zwaną przysłowiową górkę. Muszą się mierzyć z własnymi ograniczeniami i barierami jakie stawia przed nimi los. Im człowiek niepełnosprawny jest starszy, z tym większymi barierami musi się mierzyć. Na szczęście z pomocą przychodzą instytucje państwowe, które mają za zadanie ułatwiać życie i wspierać ludzi niepełnosprawnych w nich nierównej walce o sprawność w codziennym życiu. Jedną z takich instytucji jest Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, w skrócie zwany jako PFRON. Jakie wsparcie osoba niepełnosprawna można uzyskać ze środków finansowych PFRON?
Dofinansowanie na firmę dla osób niepełnosprawnych
Jedną z formą aktywizacji osób niepełnosprawnych jest dofinansowanie na firmę dla bezrobotnych osób, które posiadają orzeczenie o stopniu niepełnosprawności. Osoba spełniająca kryteria może się starać o środki na podjęcie działalności gospodarczej. By uzyskać takie dofinansowanie należy zarejestrować się jako osoba bezrobotna w Powiatowym Urzędzie Pracy oraz złożyć wniosek wraz z wymaganym dokumentami. Dofinansowanie jakie można uzyskać na podjęcie działalności gospodarczej jest różne sześciokrotności przeciętnego wynagrodzenia lub do piętnastokrotności przeciętnego wynagrodzenia. Należy wspomnieć, że środki finansowe jakie PFRON daje na rozpoczęcie firmy są wsparciem bezzwrotnym. By nie trzeba było zwracać otrzymanego wsparcia należy odpowiednio długo utrzymać otwartą działalność. W przypadku otrzymania dofinansowania na firmę w wysokości sześciokrotnego przeciętnego wynagrodzenia, przedsiębiorstwo należy utrzymać co najmniej 12 miesięcy. W przypadku otrzymania wsparcia w wysokości do piętnastokrotności przeciętnego wynagrodzenia, wówczas firmę należy utrzymać otwartą co najmniej 24 miesięcy.
Dofinansowanie na studia lub szkolenia
Poza wsparciem na własną firmę, PFRON finansuje także osobom niepełnosprawnym kontynuowanie nauki na uczelni wyższej. Warunkiem by skorzystać z tej formy pomocy należy być studentem uczelni wyższej. Instytucja finansuje studia na każdym etapie, czyli studia I stopnia licencjackie lub inżynierskie, II stopnia magisterskie, jednolite magisterskie, doktoranckie oraz studia podyplomowe. Pomoc jest bezzwrotna. Student może zyskać finansowanie czesnego oraz pomocy naukowych niezbędnych do nauki. Każdy wydatek musi być odpowiednio uzasadniony. PFRON poza studiami finansuje także szkolenia i staże dla osób niepełnosprawnych. Dzięki temu rozwiązaniu absolwent studiów wyższych może liczyć na zatrudnienie. Jest to forma bezzwrotnej pomocy zarówno dla osoby niepełnosprawnej, jak i dla jego przyszłego pracodawcy.
Przeczytaj więcej na promnice.com.pl