Osoba zatrudniona na etat na prawo do zwolnienia chorobowego – w tym czasie ma wypłacone wynagrodzenie chorobowe. Prawo do tego wynagrodzenia nabywa się po 30 dniach pracy. A co z chorobowym przedsiębiorcy – co dzieje się kiedy zachowuje osoba prowadząca własną działalność gospodarczą – czy również ma prawo do jakichś pieniędzy? Odpowiedź na pytanie wiąże się ze znajomością przepisów prawa dotyczących ubezpieczenia społecznego.
Ubezpieczenie przedsiębiorcy
Każdy przedsiębiorca który prowadzi własną działalność gospodarczą jest zgłoszony do ubezpieczenia społecznego – chodzi tutaj o ubezpieczenie emerytalne, rentowe i wypadkowe. Jednak jeśli chodzi o ubezpieczenie chorobowe przedsiębiorcy to on sam decyduje, czy się do niego zgłasza czy też nie. Jeżeli przedsiębiorca decyduje się zgłosić do ubezpieczenia chorobowego to musi miesięcznie odprowadzić pewną składkę. Za to w razie choroby ma prawo do wynagrodzenia chorobowego. Praktyka potwierdza, że część przedsiębiorców zgłasza się do ubezpieczenia chorobowego a część przedsiębiorców rezygnuje z tego przywileju. Wielu przedsiębiorców doskonale wie o tym, że kompletnie nie opłaca im się chodzić na zwolnienie chorobowe ponieważ w tym czasie nie mają prawa do realizowania swojej pracy w ramach działalności gospodarczej, a co za tym idzie, jeżeli nie mają pracowników, po prostu nie mogą pracować i nie zarabiają.
Kontrola chorych
Zwolnienie chorobowe przedsiębiorcy może być wystawione przez każdego lekarza. Często zdarza się, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych kontroluje takiego przedsiębiorcę czy ten właściwie wykorzystuje zwolnienie lekarskie. Kontrolowani są też lekarze wystawiający zwolnienia lekarskie przedsiębiorcom. Ostatnio bardzo często zdarza się, że zwolnienia lekarskie wystawione są niesłusznie, na nieistniejące choroby, na wyrost. Nic zatem dziwnego, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych stara się wyłapać fałszywe zwolnienie lekarskie, ponieważ wypłacanie niesłusznych kwot za czas spędzony przez ludzi na zwolnieniu chorobowym wiąże się z ogromną stratą dla zakładu ubezpieczeń społecznych. Zarówno przedsiębiorcy jak i lekarze są ostatnio na cenzurowanym i powinni pilnować się w kwestii zwolnień lekarskich. Każdy przedsiębiorca powinien jednak zabezpieczyć się na czas swojej choroby i tego jeżeli będzie niezdolny do pracy. Jeżeli dla kogoś działalność gospodarcza jest jedynym źródłem utrzymania i tylko z tego zarabia na chleb to musi mieć jakąś alternatywę w razie choroby. Cześć przedsiębiorców zapomina o tym a później w razie choroby zostają z niczym. Warto przemyśleć tę kwestię.